Prawo Jazdy B1


KOŃCZYSZ 16 LAT?   Nie chcesz jeździć do szkoły skuterem lub rowerem?  
Dzięki nam już teraz możesz rozpocząć przygodę z własnymi czterema kółkami!

 

Posiadanie prawa jazdy kat. B1 uprawnia do kierowania:

- czterokołowcem - to pojazd  samochodowy  przeznaczony  do  przewozu  osób  lub  ładunków,  z  wyłączeniem  samochodu  osobowego,  ciężarowego  i  motocykla,  którego masa  własna  nie  przekracza:
a)  w  przypadku  przewozu  rzeczy  550kg,
b)  w  przypadku  przewozu  osób  400kg.
Typ homologacji dla tych pojazdów to L7e.

Pojazd ten może być quadem, ale bardziej sensowne w tej kategorii są małe pojazdy z dachem w pełni wyposażone, nie odbiegające w zasadzie niczym od pojazdów typu Nissan Micra, czy Toyota Yaris.

Uprawnienia do prowadzenia pojazdów kat. B1 można uzyskać mając 16 lat, a samo szkolenia można już rozpocząć 3 miesiące przed 16 urodzinami.

WYMAGANA JEST ZGODA RODZICÓW !

Osoba chcąca odbyć szkolenie w zakresie kat.B1 prawa jazdy musi odbyć szkolenie teoretyczne o minimalnej liczbie godzin 30 i szkolenie praktyczne o minimalnej liczbie godzin 30.

Osoba chcąca zdobyć prawo jazdy kategorii B1 musi odbyć szkolenie teoretyczne i praktyczne w szkole nauki jazdy oraz zdać egzamin teoretyczny i praktyczny.
Jeśli potem będzie starać się o prawo jazdy kategorii B, nie będzie musiała zdawać już teorii, ale tylko egzamin praktyczny.

Zaletą posiadania uprawnienia kat. B1 jest to , iż w przyszłości żeby uzyskać prawo jazdy kat. B musi odbyć szkolenie tylko praktyczne o minimalnej liczbie godzin 20,  co jest już oszczędnością oraz osoba tak już posiada dobre podstawy do kierowania pojazdami.

Egzamin w zakresie kat. B1 obejmuje część teoretyczną i część praktyczną , a w przypadku kat. B mając kat. B1 tylko część praktyczną.

Biorąc to pod uwagę prawo jazdy kat. B1 i kat.B łącznie jest tylko niewiele droższe od prawo jazdy kat. B, więc nasuwa się pytanie po co czekać 2 lata na upragnione prawko jeżeli można je już mieć w wieku 16 lat i cieszyć się z przyjemności jazdy samochodem. W Polsce ostatnio pojawiła się szeroka oferta pojazdów którymi można się poruszać mając prawo jazdy kat. B1.

Jaki pojazd można kupić mając kategorię B1 ?

Na polskim rynku jest niewiele małych, dwumiejscowych samochodów, które spełniają wymogi dla nowego prawa jazdy kategorii B1. Takie auta - na przykład francuskiej marki Aixam - są dość drogie. Ich cena dla ucznia szkoły średniej jest nie do przeskoczenia, chyba że dla dzieci bogatszych rodziców.

Co wybrać ? 

Właściwie to nie ma w czym wybierać, rynek tych pojazdów jest mało konkurencyjny i w zasadzie to mamy tylko kilka liczących się marek i modeli.
Przede wszystkim musimy zacząć od homologacji.
Pojazdy muszą spełniać typy homologacyjne:

L6e: kategoria prawa jazdy - AM, B1

L7e: kategoria prawa jazdy – B1

Pojazdy dwuosobowe z dachem spełniające te wymagania to m.in.:

- AIXAM Crossover
- MICROCAR M.Go
- ROMET 4E (elektryczny)
- LIGIER
- GRECAV

Ceny tych pojazdów zaczynają się od 9000 zł , kończąc na nowych o wartości nawet 50 tys. zł.

 

B1 - prestiżowa kategoria !

Jak się można domyślić obecnie kategoria B1 jest prawem jazdy dla zamożnych rodziców, którym zależy żeby ich dzieci były w przyszłości dobrymi kierowcami i już w wieku 16 lat zakupują pociechom samochody.

Jest to jednak ciekawa alternatywa dla kategorii motocyklowej A1, dlatego że pojazdy czterokołowe są najczęściej bezpieczniejsze od skuterów i motocykli , a w przypadku samochodów można z nich korzystać przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych i atmosferycznych. Pojazdem takim łatwiej też zaparkować i w przypadku napędów elektrycznych będzie można wjeżdżać w strefy w centrach miast.

Stąd kategoria B1 ma przyszłość i mając możliwości warto o niej pomyśleć :)

 

Przeczytaj jeszcze :

Link: Jakie auto kupić na B1
Link: Jak zapisać się na kurs B1 - nr PKK co to takiego ?