Prawo Jazdy kategorii B

Prawo Jazdy kategorii B - od 18 lat

Prawo jazdy kategorii B to podstawowe uprawnienie do prowadzenia pojazdów w ruchu drogowym. To także najszersza kategoria pozwalająca kierować wieloma pojazdami począwszy od roweru a kończąc na mikrobusie , czy małej ciężarówce.

Szkolenie może rozpocząć każdy kto ukończył  17 lat i 9 miesięcy oraz każda osoba dorosła legitymująca się dowodem osobistym, nie karana za jazdę po pijanemu (np. na rowerze) oraz pod warunkiem uzyskania orzeczenia lekarskiego o braku przeciwskazań do kierowania samochodem.

Rodzaje szkoleń kategorii B:

 

Do czego uprawnia kategoria B ?

Nie każdy wie , że to najszersze uprawnienia i można kierować :

  1. pojazdem samochodowym (osobowym lub ciężarowym) o dopuszczalnej masie całkowitej nie przekraczającej 3,5 tony z wyjątkiem autobusu lub motocykla,
  2. pojazdem osobowym z przyczepą lekką o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4,25 t,
  3. pojazdem osobowym z przyczepą inną niż lekka o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 3,5 t oraz pod warunkiem, że DMC przyczepy nie przekracza masy własnej pojazdu ciągnącego.
  4. mikrobusem, jeżeli posiada do 9 miejsc siedzących,
  5. ciągnikiem rolniczym lub pojazdem wolnobieżnym,
  6. pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM,
  7. motocyklami określonymi dla prawa jazdy kategorii A1, pod warunkiem posiadania uprawnień kategorii B od co najmniej 3 lat (czyli w praktyce mając ukończone 21 lat)

To najważniejsza kategoria prawa jazdy i solidne opanowanie jazdy samochodem osobowym na kursie nauki jazdy daje właściwe podstawy do rozszerzania uprawnień o następne kategorie.

Trochę historii ....

Pierwsze przepisy dotyczące zasad poruszania się po drogach powstały w Polsce rozbiorowej w 1826 roku. Wraz z odzyskaniem niepodległości w roku 1918 pojawiły się pierwsze polskie prawa jazdy. Dopiero w 1921 roku powstał pierwszy polski kodeks drogowy.

W dzisiejszej Polsce warunki uzyskania oraz uprawnienia określa ustawa o kierujących pojazdami. Produkcją polskich praw jazdy oraz ich personalizacją zajmuje się Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW)

Dokumentem stwierdzającym uprawnienie do kierowania pojazdem silnikowym jest prawo jazdy określonej kategorii. Nie dotyczy to motorowerów (skuterów) – wszystkie osoby które ukończyły 18 lat życia przed dniem 19 stycznia 2013 r. mogą kierować motorowerami bez posiadania prawa jazdy, a dokumentem stwierdzającym uprawnienie jest dowód osobisty. Osoby które 18 urodziny miały po dniu 19 stycznia 2013 roku lub dopiero będą mieć w przyszłości – muszą uzyskać prawo jazdy AM.

Jeśli masz zamiar się nauczyć i jeździć bezpiecznie - to pamiętaj że kurs jest tylko wstępem do samodzielnej nauki trwającej około dwóch lat. Dlatego na samym początku musisz dorze wybrać  szkołę i instruktora. To czego dowiesz się na kursie i jak się nauczysz - będzie owocować w dalszej karierze kierowcy. Tu nie warto oszczędzać, bo to nie kurs gotowania na gazie.

Szkoła jazdy na Salwatorze specjalizuje się w szkoleniach kierowców od wielu lat posiadając duże doświadczenie oraz świadomość jak ważne i trudne są pierwsze chwile spędzone za kierownicą oferuje bezstresowe szkolenia wsparte najlepszymi narzędziami metodycznymi i formami nauczania. Szkoląc się w auto akademii możesz wybrać samochód którym będziesz się uczył oraz zdawał egzamin państwowy. 


Posiadamy własne pojazdy egzaminacyjne

Nasi instruktorzy są pasjonatami motoryzacji i specjalistami od nauczania jazdy samochodem. Szkoła podstawia własne samochody na egzamin państwowy w krakowskim MORD co ułatwia zaliczenie go z uwagi na mniejszy stres i znajomość działania wszystkich urządzeń sterowania oraz gabarytów auta.
U Nas niekt nie krzyczy na kursanta, nie lekceważymy stresu i chęci nauki jaką Państwo przejawiacie.

Dla Nas to nie tylko zajęcie zarobkowe, ale przede wszystkim ciekawa praca z ludźmi i wspólna "walka" z przełamywaniem Państwa strachu, nawyków oraz różnych lęków jakie zdarzają się w trakcie nauki jazdy.

водіння Краків навчання водіїв - хороша автошколаZachęcamy do zapoznania się z ofertą szkoły i wybrania dla Siebie odpowiedniego szkolenia :)

kliknij tu ....   OFERTA SZKOLEŃ  

Grupa Instruktorów
Auto Akademii na Salwatorze