Porady » Czy warto uczyć się jazdy zimą ?

Czy warto uczyć się jazdy zimą ?

Data publikacji: 10.11.2016
Zimą łatwiej zdać egzamin na prawo jazdy i więcej się nauczysz! To fakty!

Panuje powszechne przekonanie, że zima jest złym okresem do zdawania egzaminu państwowego. Okazuje się jednak, że łatwo jest zmienić zdanie po zasięgnięciu opinii u najlepiej poinformowanych, czyli egzaminatorów. Otwarcie przyznają oni, że zdawalność zimą jest wyższa niż średnia z całego roku!

Prowadzenie samochodu latem nie sprawi najmniejszych trudności jeśli nauczymy jeździć się w ekstremalnych warunkach. W przypadku ukończenia kursu w miesiącach zimowych, gdy prowadzenie samochodu wymaga większej wprawy i koncentracji, możemy nie obawiać się o nasze umiejętności, gdyż już na kursie poznamy większość zagrożeń oraz sposobów na radzenie sobie z pojazdem.

Wg. statystyk DSA wskaźnik zdawalności wyższy jest zimą, a każdy kto przeszedł szkolenie w trudnych warunkach jest kierowcą wszechstronnie przygotowanym do jazdy i posiada większe umiejętności od tych którzy kurs prawa jazdy zrobili w lecie.
W okresie zimowym też łatwiej umówić się z instruktorem, krócej czeka się na egzaminy państwowe.
Osoby które decydują się na kurs w zimie nie mają potem problemów z jazdą w trudnych warunkach, wiedzą dokładnie, co robić, gdy mają do czynienia  z mgłą, opadami, niską temperaturą, gorszą widocznością.  Wiedzą, jak jeździć w ciemności, jak korzystać ze świateł, wycieraczek, ogrzewania. Co robić, gdy samochód ślizga się na drodze, gdy trzeba pokonać podjazd, ostry zakręt itd.

Zimowa aura wymusza wolniejszą jazdę. Hałdy zalegającego śniegu i ograniczona powierzchnia jezdni nie sprzyjają osiąganiu maksymalnych dopuszczalnych prędkości w mieście. To z kolei przekłada się na wydłużenie realnego czasu, w którym można podjąć decyzję o manewrze w ruchu drogowym. Efektem tego jest ograniczenie ilości tras egzaminacyjnych do tych najlepiej odśnieżonych i po prostu bezpiecznych.

Nieodzownym elementem zimowego krajobrazu na polskich drogach jest błoto pośniegowe. Powoduje ono nie tylko ryzyko poślizgu, ale zmusza też kierującego do zwrócenia jeszcze większej uwagi na pieszych celem uniknięcia ochlapywania  ich zwłaszcza w okolicach przejść i przystanków.

Jeżdżąc autem zimą przeważnie mamy problemy z przyspieszaniem, hamowaniem, poślizgami czy wyjechaniem z koleiny. Trudno tu oczekiwać od początkującego posiadacza prawa jazdy, że będzie automatycznie wiedział, w jaki sposób powinien się zachować w takich sytuacjach i jak opanować samochód. Na kursach zimowych w Akademii Auto Świat opanujesz płynne ruszanie na śliskim, jak też zrozumiesz, że myśleć należy jeszcze przed zakrętem i przygotować się do wykonania pewnych stałych algortymów działań wynikających z praw fizyki. Przyczepność zimą jest niewielka i przygotowanie się do ewentualnych poślizgów podsterownych to oblig, kierowca cały czas musi umieć obserwować drogę i dostosowywać prędkości w zależności od tego co widzi i "czuje pod kołami"
Tego nauczysz się tylko zimą! Nauczysz się tylko na dobrym kursie, gdzie w planie są jazdy po trasach.

W przypadku osób myślących o powrocie za kierownicę po długiej przerwie, które wiele lat nie prowadziły samochodu, aby wykupiły właśnie w okresie zimowym pakiet jazd z instruktorem, który doradzi i podpowie, jak zachować się na drodze, gdy warunki nie są komfortowe. Przydatne może być też wykupienie pakietu dodatkowych jazd doszkalających, zwłaszcza po zmroku.

Zatem zapraszamy wszystkich ambitnych i chcących się faktycznie czegoś nauczyć właśnie teraz!

Najnowsze zmiany w egzaminach na prawo jazdy:

Ostatnie zmiany w egzaminach dotyczą tzw. ekojazdy (jazdy energooszczędnej)

Kandydaci na kierowców, którzy ukończą kurs nauki jazdy w ośrodku szkolenia kierowców będą musieli wykazywać się dodatkowymi umiejętnościami zawartymi w nowym wzorze arkusza egzaminacyjnego:

- właściwa zmiana biegów (jazda energooszczędna)
- hamowanie silnikiem przy zatrzymaniu i zwalnianiu (jazda energooszczędna)
Oczywiście prawidłowo zmieniając biegi na niższe nie można doprowadzić do uślizgu osi napędowej w wyniku zbyt gwałtownego przyrostu obrotów silnika po redukcji przełożenia na niższe. Tego będzie musiał się nauczyć kursant podczas szkolenia podstawowego w szkole jazdy i tu warto szukać dobrych instruktorów oraz szkół dysponującymi pojazdami z wyświetlaczami GSI (wskazującymi moment zmiany biegu), które to dodatkowo wspomogą naukę jazdy i obiektywną ocenę poprawności momentu zmiany przełożeń.

 

Kursy eksternistyczne, czy w szkole?

Rzeczywiście, nie musisz już chodzić na teorię w formie wykładów do szkół nauki jazdy, możesz pominąć tę część wybierając dwa inne rozwiązania. Możesz jednak nadal korzystać z warsztatów i wykładów w dobrych szkołach.

3 możliwości nauki:

- możesz teorii uczyć się samodzielnie w domu z zakupionych materiałów lub
- możesz też korzystać z kursów e-learningowych (e-kursów)
- nadal będziesz też mógł przyjść na kurs stacjonarny (ZALECANE)*

*Zalecane - to zdecydowanie najlepsza metoda nauki dająca najlepsze efekty.

Wcześniej jednak musisz zgłosić w Starostwie zamiar rozpoczęcia nauki i wygenerować nr PKK (Profil Kandydata Kierowcy) i po samodzielnej nauce zapisać się na egzamin. Kiedy Go zaliczysz pozytywnie - możesz dopiero wtedy rozpocząć naukę w najlepszej Twoim zdaniem szkole jazdy.

Pamiętaj też że wybierając szkołę jazdy warto wybrać tę cieszącą się dobrymi opiniami, będącą na rynku od dawna i w której kurs nie jest najtańszy, bo cena świadczy o jakości i zarobkach instruktorów.

Wzrost cen kursów nauki jazdy i egzaminów na prawo jazdy

Tak, niestety już drożeją egzaminy oraz kursy. Jednak to dopiero pierwsza podwyżka przed 2018 rokiem.
Droższy będzie kurs prawa jazdy w związku z wymianą pojazdów i dostosowywaniem się do wymagań infrastrukturalnych ośrodków szkolenia kierowców. Docelowo w roku 2019 kurs prawa jazdy będzie 3 etapowy i jego cena wtedy będzie oscylować wokół 2500 zł - 3000 zł (czyli jak w Europie) 

Będzie drożej, ale będziesz miał większy wybór w zakresie jakości szkolenia i więcej Cię nauczą!

Kto jeszcze nie zrobił prawa jazdy, niech się powoli spieszy i rozpoczyna na starych zasadach.  Jeśli jesteś ambitny i chcesz nauczyć się więcej - możesz już skorzystać z kursów PREMIUM jakie oferuje  Auto Akademia zawierające wszystkie nowe elementy szkolenia wzorem niemieckich, czy austryjackich szkół jazdy.

Polecamy pakiety dodatkowe jazd nocnych i po drogach szybkiego ruchu.

 
Życzymy Przemyślanych Decyzji :)

Auto Akademia
w Krakowie

Wróć do listy tematów