Powrót Zielonego Listka

Nowe zasady już tuż tuż ..

Sprawę odwlekano przez lata, ale zmiany wejdą. Ministerstwo Cyfryzacji planuje późniejsze uruchomienie systemu CEPiK i funkcji podglądu PWPW w systemie CEK, a tym samaym wdrożenie zmian w szkoleniu kierowców. To już ostatni czas kiedy można rozpocząć spokojnie kurs oraz uzyskać prawo jazdy jeszcze na tzw. starych zasadach. Do tej pory żeby uzyskać uprawnienia należało tylko rozpocząć kurs w szkole jazdy i po jego ukończeniu zdać egzamin państwowy w WORD (MORD) w danym województwie. Nic więcej już nie trzeba było robić.
Jedyny problem to taki żeby w pierwszym roku nie zdobyć więcej niż 20 punktów karnych lub nie spowodowac wypadku drogowego.

Co przyniosą zmiany zasad?

ZIELONY LISTEK
ZIELONY LISTEK obowiązywać będzie każdego młodego kierowcę przez pierwsze 8 miesięcy od daty wydania prawa jazdy. Będzie musiał w każdym przypadku jeździć pojazdem oznaczonym z przodu i z tyłu zielonym listkiem, nawet jeśli samochód będzie z wypożyczalni. Listek musi być umieszczony na szybach w prawym górnym rogu (patrząc od środka), czyli z zewnątrz naklejając - to w górnej części szyby po lewej stronie.W razie braku szyby listek umieścić należy na karoserii pojazdu. Za brak listka grozić będzie mandat od policjanta.

ZIELONY LISTEK musi mieć odpowiednie wymiary określone w rozporządzeniu t/j. musi mieć średnicę nie mniejszą niż 11 cm. Odkleić i zerwać z pojazdu możesz go dopiero w 9 miesiącu posiadania prawa jazdy. Obowiązują Cię w tym czasie ograniczenia prędkości.

Jeżdżąc z zielonym listkiem (pierwsze 8 miesięcy) nie będzie wolno:

1) przekraczać prędkości
- 50 km/h na obszarze zabudowanym,
- 80 km/h poza obszarem zabudowanym,
- 100 km/h na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej,

2) podejmować pracy zarobkowej w charakterze kierowcy w ramach prawa jazdy kategorii B;

 

Co jeszcze się zmieni w przyszłości?

KURS w ODTJ - zamiast jednego dla grzeszników!

No cóż.... będzie trudniej i drożej, ale dla Tych niepokornych!

Okres próbny dla osoby, która po raz pierwszy uzyska  prawo jazdy kategorii B, trwać będzie 2 lata, począwszy od dnia, w którym zostanie jej wydany ten dokument w urzędzie (liczymy od daty wydania)

W okresie próbnym tzw. młody kierowca jeśli popełni dwa wykroczenia przeciwko brd, to będzie zobowiązany do odbycia dodatkowego szkolenia w ODTJ:

Dodatkowe szkolenie praktyczne w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym prowadzone przez ODTJ - ośrodek doskonalenia techniki jazdy w formie ćwiczeń praktycznych trwających 1 godzinę
- 300 zł  (plus koszty dojazdu - czasem kilkadziesiąt kilometrów)

Obecnie jest tylko kilkanaście ODTJ w Polsce i będzie problem z zapewieniem ciągłości tych szkoleń.
Mało tego, wbrew temu co większość myśli - na takim szkoleniu sobie nie pojeździsz... ale zapłacisz. 

Następnie będzie musiał przedstawić Staroście zaświadczenie o ukończeniu szkolenia w ODTJ.

OKRES PRÓBNY (2 lata - w tym najważniejsze pierwsze 8 miesięcy)

W tym okresie (pierwsze 8 miesięcy) możesz kierować wyłącznie pojazdem oznakowanym z tyłu i z przodu okrągłą nalepką barwy białej z symbolem ZIELONEGO LISTKA!

KARY (przedłużenie okresu próbnego i kurs reedukacyjny)

Dwuletni okres próbny zostanie przedłużony:

o kolejne 2 lata, jeżeli w trakcie jego trwania kierowca popełni dwa wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji (tu chodzi np. kolizję drogową lub jazdę bez pasów)

Starosta wyda decyzję o przedłużeniu tego okresu na podstawie przypisanych Ci punktów karnych, a więc wtedy kiedy policjant ukarze Cię mandatem lub Sąd wyrokiem. Będziesz musiał odbyć kurs w ODTJ.

Kursy Reedukacyjne w ośrodkach egzaminowania dla wszystkich kierowców

Dodatkowo w razie popełnienia 2 wykroczeń - otrzymasz od Starosty w drodze decyzji skierowanie na kurs reedukacyjny w WORD (MORD), który będziesz musiał odbyć w wymiarze 28 godzin (to nie żart) i zapłacisz za to 500 zł!  Szkolenie będziesz musiał odbyć do 6 tygodni od otrzymania decyzji - w przeciwnym razie stracisz uprawnienia do kierowania pojazdem.

Masz 24 punkty - bedziesz miał duży problem ...

Kurs reedukacyjny będzie dotyczył także starych kierowców, którzy przekroczą liczbę 24 punktów karnych za wykroczenia drogowe. Nie będzie już można zredukować liczby punktów jak do tej pory.
Kursy redukujące punkty karne będą po wejściu zmian całkowicie zlikwidowane. Jeśli uzbierasz 24 pkt. to będziesz musiał odbyć kurs w WORD za 500 zł, jeśli się nie zgłosisz - stracisz uprawnienia, a jazda bez nich także będzie droższa, bo zamiast mandatu w wysokości 500 zł - ma to być kara 3000 zł!

Zatem prawo jazdy będzie nie tylko trudniej zdobyć, ale także łatwiej stracić bezpowrotnie.
Jeśli w okresie próbnym nie odbędziesz obowiązkowych szkoleń lub nałapiesz mandatów (punktów) ignorując kursy dodatkowe lub reedukacyjne - to stracisz uprawnienia i będziesz musiał prawo jazdy uzyskać od nowa. To bardzo rygorystyczne rozwiązania, ale chyba potrzebne.

Zatem nowe zmiany obejmą po części każdego kierowcę i dotyczyć będą wszystkich kierujących.

No cóż ... pozostaje cierpliwie czekać na te zmiany i uczyć się grzecznej oraz kulturalnej jazdy, bo z pewnością taki styl prowadzenia pojazdu zaowocuje w przyszłości dużymi oszczędnościami :)

Póki co jeszcze można usyskiwać prawo jazdy na starych zasadach!

 

opracowano przez
Auto Akademia
w Krakowie