Porady » Prawo Jazdy bez stresu ?

Prawo Jazdy bez stresu ?

Data publikacji: 18.03.2017
Prościej i łatwiej...  automatem!

Dla osoby rozpoczynającej przygodę z samochodem nowością jest wszystko.

Zapamiętanie znaczenia poszczególnych kontrolek, rozmieszczenia przełączników czy dróg prowadzenia lewarka zmiany biegów zajmuje sporo czasu, kiedy już na samą jazdę pozostaje niewiele. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem może okazać się np. kurs nauki jazdy na samochodzie wyposażonym w automatyczną skrzynię biegów.


Popularność automatycznych skrzyń biegów wciąż rośnie. Doceniają je głównie kierowcy, którzy za kierownicą spędzają długie godziny. Automaty zapewniają zdecydowanie wyższy komfort podróży, idealnie sprawdzają się też w korkach. Tego typu skrzynia jest również lekarstwem na lęki większości starających się o prawo jazdy - samochód, nawet na wzniesieniu, zawsze rusza płynnie, nie ma tu pedału sprzęgła, którym na początku motoryzacyjnej drogi większość osób nie umie się posługiwać.

 

Chcąc zdawać egzamin na aucie z automatyczną skrzynią biegów, musimy ograniczyć się do usług specjalistycznych szkół jazdy - małym szkołom po prostu nie opłaca się utrzymywanie dodatkowego auta z "automatem". Kursy w przypadku pojazdów z ręczną i automatyczną skrzynią są takie same - najpierw zdobyć musimy niezbędną wiedzę teoretyczną. Różnice zaczynają się dopiero w czasie jazd. Gdy inni ćwiczą zmiany biegów i ruszanie na wzniesieniu, my możemy już jeździć po mieście - mamy po prostu zdecydowanie więcej czasu, by oswoić się z ruchem.

Zalety tych szkoleń ...

W związku z niewielką popularnością tego typu skrzyń, w Polsce ośrodki egzaminacyjne nie muszą posiadać w swoim parku samochodów z "automatem". Oznacza to, że kursant zdaje egzamin praktyczny na tym samym aucie, na którym wcześniej uczył się jeździć.

Stres związany z przystąpieniem do egzaminu jest więc o wiele mniejszy (w związku z tym, że szkoły nauki jazdy muszą udostępnić swój pojazd ośrodkowi egzaminowania, kursy kategorii B na samochód z "automatem" są przeważnie nieco droższe niż normalne). Co więcej, ponieważ nie istnieje ryzyko, że samochód zgaśnie nagle na środku skrzyżowania, czy stoczymy się w dół ruszając na wzniesieniu, zdawalność egzaminów w przypadku aut z automatyczną skrzynią jest zdecydowanie wyższa niż na pojazdach ze skrzynią ręczną.

Czy są tego jakieś minusy ?

Zdawanie egzaminu na aucie z automatyczną skrzynią biegów ma sporo zalet. Zanim jednak zdecydujemy się na taki krok, powinniśmy dobrze się zastanowić.

Największą wadą tego typu rozwiązania jest fakt, że po zdaniu egzaminu, w prawie jazdy wpisany zostanie kod "78". Oznacza to, że nasze uprawnienia do kierowania dotyczą wyłącznie pojazdów z automatycznymi przekładniami. W myśl obowiązujących przepisów osoba, która zdawała egzamin kategorii B na aucie z ręczną skrzynią biegów bez przeszkód prowadzić może również samochód z "automatem". Taka zależność nie działa jednak w drugą stronę. Jeśli zdawaliśmy egzamin na "automacie" nie mamy uprawnień do prowadzenia samochodów z ręczną skrzynią. Oczywiście, nie jest to problemem, jeśli zamierzamy nabyć samochód wyposażony w automatyczną przekładnię. Zgodnie z obowiązującym prawem o tym, czy pojazd jest "automatem" czy nie decyduje brak pedału sprzęgła - do wyboru mamy więc niezliczoną ilość aut z klasyczną przekładnią automatyczną, zautomatyzowaną skrzynią dwusprzęgłową czy bezstopniową przekładnią CVT. Co ciekawe - możemy też jeździć autem z automatycznym sprzęgłem, a więc takim, w którym biegi zmieniać musimy sami...

Zrobienie prawa jazdy na "automacie" może się jednak okazać dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie czują się na drodze zbyt pewnie, a robiąc szkolenie na automacie szybceij opanują sztukę prowadzenia pojazdu, gdyż odpada mnówsto czynności jakie w aucie ze "zwykłą" skrzynią trzeba koordynować. 

Co ważne, by w przyszłości rozszerzyć swoje uprawnienia na auta osobowe z ręczną skrzynią, nie trzeba wcale ponownie zapisywać się na kurs nauki jazdy. Wystarczy zgłosić się na egzamin (tylko praktyczny), przeprowadzany na "zwykłym" aucie z ręczną skrzynią biegów.

Główne zalety szkolenia na automacie:

+ zdajesz na tym pojeździe na którym się uczysz
+ mamy bardzo wysoką zdawalność na automacie
+ nie denerwujesz się w czasie nauki zmianą biegów
+ nie ma problemu z ruszaniem pod górę
+ masz tylko gaz i hamulec , już prościej się nie da ;)
+ u Nas jeździsz na nowym i nowoczesnym samochodzie
    - system Start-STop Engine
    - inteligentny kluczyk "na zbliżanie"
+ możliwość szkolenia dla osób z niepełnosprawnością *

Więcej o kursie w krakowskiej akademii - kliknij tu...


Źródło: artykuł pochodzi ze strony http://motoryzacja.interia.pl/hity_dnia/news/prawo-jazdy-bez-stresu-tak-na-automacie,1627586,415, - czytaj więcej i komentuj na formum interia.pl

Wróć do listy tematów