Lekarstwa Niebezpieczne

Nie tylko alkohol jest niebezpieczny


Wszyscy wiemy jak niebezpieczni są pijani kierowcy, jednak policja coraz skuteczniej wyłapuje ich w trakcie rutynowych kontroli drogowych. Coraz częściej można zaobserwować partole policji, które blokując krakowskie ulice sprawdzają stan trzeźwości kierowców.

Problemem może być jednak ujawnienie kierujących którzy prowadzą pojazdy pod wpływem innych substancji upośledzających psychomotorykę niż popularny alkohol.

Pewne związki chemiczne działają podobnie do alkoholu i mogą wywoływać stany jak po jego spożyciu. Grupy takich związków wykazano w odpowiednim rozporządzeniu MINISTRA ZDROWIA z dnia 16 lipca 2014 roku w sprawie wykazu środków działających podobnie do alkoholu oraz warunków i sposobu przeprowadzania badań na ich obecność w organizmie.

Wskazuje się tam 5 podstawowych środków:

1) opioidy;

2) amfetamina i jej analogi;

3) kokaina;

4) tetrahydrokanabinole;

5) benzodiazepiny;

Wiele grup lekarstw jakie przepisują lekarze może upośledzać sprawność psychofizyczną, ograniczając zdolności do bezpiecznego prowadzenia samochodów. Szczególnie dużo benzodiazepinów możemy spotkać w lekarstwach przepisywanych przez lekarzy psychiatrów, a to duży problem, bo coraz więcej ludzi leczy się u tych specjalistów. Tu szczególną uwagę należy zwracać na leki uspakajające, nasenne, przeciwdepresyjne, przeciwpsychotyczne, przeciwpadaczkowe, stosowane w chorobie Parkinsona, przeciwmigrenowych, przeciwwymiotnych, ale także przeciwalergicznych i przeciwbólowych mogących zawierać tramadol, kodeinę, nefopam, pochodne morfiny.

Zawsze przed zażyciem lekarstw tego typu należy upewnić się czytając ulotkę, czy lek nie zawiera przeciwwskazań do prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Substancji takich jest cała masa, to tysiące związków chemicznych jakie występują w różnych grupach lekarstw, w tym także i w tych jakie możemy kupić bez recepty w zwykłym sklepie spożywczym.

Lista najbardziej popularnych lekarstw po których nie należy siadać za kierownicą:

1) Przeziębienie, grypa, katar:
- Acatar Acti Tabs
- Acatar Zatoki
- Actifed
- Actitrin
- Cirrus
- Coldrex Max Grip
- Disophrol
- Febrisan
- Fervex
- Gripex
- Gripex Max
- Gripex Noc
- Ibuprom Zatoki
- Modafen
- Tabcin Trend
- Theraflu Extra Grip

2) Kaszel:

- Thiacodin
- Butamirat
- Sinecod
- Supremin

3) Ból:
- Nurofen Plus
- Solpadeine
- APAP Noc
- Ascodan
- Antidol

4) Alergie:
- Allertec
- Zyrtec
- Zyx 7
- Loratan
- Aleric

5) Choroby lokomocyjne:
- Aviomarin

6) Biegunka:
- Stoperan
- Laremid
- Imodium  

 

Sankcje karne

W zależności od tego, jak bardzo dany lek będzie wpływał na nasz organizm, mogą zostać zastosowane wobec nas następujące przepisy Kodeksu Wykroczeń lub Kodeksu Karnego.

Art. 87 KW - jak po użyciu alkoholu;  grzywna do 5 tysięcy złotych, utrata prawy jazdy na okres od pół roku do 3 lat, areszt do 30 dni

Art. 178 A KK - jak w stanie nietrzeźwym; grzywna, pozbawienie wolności do 2 lat, utrata prawy jazdy na okres od 1 roku do 10 lat.

W razie wypadku śmiertelnego górna granica kary zwiększa się do 12 lat pozbawienia wolności, a prawo jazdy można stracić na zawsze również jeśli ktoś dozna kalectwa.

Nowe przepisy jakie mają wejść w życie przewidują jeszcze większe zaostrzenie kar i obowiązkową utratę prawa jazdy oraz nawiązki w wysokości 5 tysięcy złotych , w razie recydywy 10 tysięcy złotych. Jeśli ofiara wypadku dozna kalectwa to również minimalna nawiązka jaką obowiązkowo sprawca będzie musiał zapłacić zacznie się od 10 tys. złotych. 

Obecnie policja drogowa ma już narzędzia do badania każdego kierowcy podczas rutynowj kontroli na zawartość substancji podobnie działających do alkoholu, jednak stosuje się takie badanie tylko wtedy kiedy nie wykryje się alkoholu, a kierowca daje wrażenie odurzonego (jakby był pijany). Badanie jest proste, bo wystarczy jedynie pobrać próbkę śliny lub potu ze skóry kierowcy i po około 3-5 minutach otrzymuje się wynik.

Kierowo Pamiętaj!

Jazda po zażyciu lekarstw może być tak samo niebezpieczna jak po spożyciu alkoholu, a skutki prawne dokładnie takie same. Pamiętaj też nie będzie wtedy działać Twoje ubezpieczenie, gdyż firmy ubezpieczeniowe zastrzegają, że odmówią ochrony w razie stwierdzenia stanu nietrzeźwego kierowcy lub stanu po użyciu substancji podobnie działających do alkoholu.

VIDEO - kliknij tu...

Szerokiej Drogi oraz dużo zdrowia :)



Akademia Auto Salwator
w Krakowie