Porady » Samochody na B1 (L7e)

Samochody na B1 (L7e)

 

 

Jaki pojazd można kupić mając kategorię B1 ?

Na polskim rynku jest niewiele małych, dwumiejscowych samochodów, które spełniają wymogi dla nowego prawa jazdy kategorii B1. Takie auta - na przykład francuskiej marki Aixam - są dość drogie. Ich cena dla ucznia szkoły średniej jest nie do przeskoczenia, chyba że dla dzieci bogatszych rodziców. Dlatego jeszcze do niedawna, przed zmianą przepisów popularne było odchudzanie większych samochodów np. Fiatów 126p i Smartów. Teraz odchudzanie nic nie da i nie można już jeździć takimi pojazdami na tej kategorii.

Jak było wcześniej i jak oszukiwano ?

Przed 2013 rokiem prawo jazdy B1 upoważniało do prowadzenia pojazdów o masie do 550 kg masy własnej i właściwie to było główne ograniczenie. Można było zatem kombinować i odchudzać "na papaierze" różne modele samochodów.
Otóż celem „odchudzenia” pojazdu do masy 550 kg wyjmowano na przykład ze Smartów lub popularnych Daihatsu Cuore tylne fotele, szklane szyby zamieniano na te z pleksi i demontowano okładziny wygłuszające. To miało sprawić ubytek masy o prawie 200 kg. Przy tego typu kombinacjach było wiele nadużyć, niektórzy diagności podbijali dowody rejestracyjne, choć samochody nie były dostatecznie odchudzone. Mnożyły się problemy , bo Małego Fiata czy Smarta nie da się aż tak odchudzić, by ważył nie więcej niż pięćset kilogramów – to absurd. 

Problem jednak jeszcze w tym, że prawo do prowadzenia odchudzonych samochodów osobowych stracili Ci kierowcy, którzy prawo jazdy kategorii B1 uzyskali przed 19 stycznia 2013 r. i kupili sobie takie auta.
Będą Oni teraz musieli sprzedać Smarty i inne „odchudzone” wynalazki oraz przesiąść się na quady lub po prostu uzyskać kategorię B. 

 

Jaki obecnie samochód kupić na kategorię B1 ?

Właściwie to nie ma w czym wybierać, rynek tych pojazdów jest mało konkurencyjny i w zasadzie to mamy tylko kilka liczących się marek i modeli.
Przede wszystkim musimy zacząć od homologacji.
Pojazdy muszą spełniać poniższe typy homologacyjne:

L6e: kategoria prawa jazdy - AM, B1

Lekkie pojazdy czterokołowe, których masa bez obciążenia nie przekracza 350 kg, nie wliczając w to masy akumulatorów w przypadku pojazdów elektrycznych i których maksymalna prędkość konstrukcyjna nie przekracza 45 km/h oraz których: a) pojemność skokowa nie przekracza 50 cm3, w przypadku silnika z zapłonem iskrowym, lub b) maksymalna moc nie przekracza 4 kW, w przypadku innych silników ze spalaniem wewnętrznym, lub c) maksymalna moc jest nie większa niż 4 kW, w przypadku silnika elektrycznego. Pojazdy te powinny spełniać wymagania techniczne stosowane do motoro-werów trójkołowych kategorii L2e, chyba że przepisy dotyczące homologacji stanowią inaczej.

L7e: kategoria prawa jazdy – B1

Pojazdy czterokołowe, inne niż lekkie, o których mowa w ptk. 1 lit. a, których masa bez obciążania nie przekracza 400 kg (550 kg dla pojazdów przeznaczonych do przewożenia towarów) nie wliczajac w to masy akumulatorów w przypadku pojazdów elektrycznych i których maksymalna moc użyteczna silnika nie przekracza 15 kW. Pojazdy te powinny spełniać wymagania techniczne stosowane do motocykli trójkołowych kategorii L5e, chyba ze przepisy dotyczące homologacji stanowią inaczej.

Pojazdy dwuosobowe z dachem spełniające te wymagania to m.in.:

- AIXAM  Crossover
- MICROCAR  M.Go
- ROMET 4E (elektryczny)
- LIGIER
- GRECAV


Ceny tych pojazdów zaczynają się od 9000 zł , kończąc na nowych o wartości nawet 50 tys. zł.

B1 - prestiżowa kategoria !

Jak się można domyślać w przyszłości kategoria B1 będzie prawem jazdy dla osób z zasobnym portfelem, którym zależeć będzie aby ich dzieci były dobrymi kierowcami i już w wieku 16 lat będą kupowali pociechom drogie zabawki.

Jest to jednak ciekawa alternatywa dla kategorii motocyklowej A1, dlatego że pojazdy czterokołowe są najczęściej bezpieczniejsze od skuterów i motocykli , a w przypadku samochodów można z nich korzystać przez cały rok niezależnie od warunków pogodowych i atmosferycznych. Pojazdem takim łatwiej też zaparkować i w przypadku napędów elektrycznych będzie można wjeżdżać w strefy w centrach miast.

Stąd kategoria B1 ma przyszłość i mając możliwości warto o niej pomyśleć :)

Wróć do listy tematów